Kármelita lelkiségű kateketikai módszer gyerekeknek

2017. dec. 11. (hétfő) 11:15
Budapest

A „Jöjj, kövess engem!” elnevezésű francia hitoktatási módszerről tartottak előadásokat december 9-én a Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskola kateketikai műhelye keretében, Boldog Marie-Eugene kármelita szerzetes csontereklyéjének jelenlétében.

 

A tavaly boldoggá avatott A Gyermek Jézusról nevezett Marie-Eugene kármelita szerzetes csontereklyéje Ausztrián át érkezett Franciaországból hazánkba Csillag Éva hitoktató és férje, Csillag Péter váci egyházmegyés állandó diakónus közvetítésével. Boldog Marie-Eugene OCD 1933-ban alapította meg a Notre-Dame de Vie (Életadó Boldogasszony) kármelita világi intézményt, ahol a szentség hírében elhunyt szerzetes szellemi végrendeletéhez hűen Noelle le Duc szerzetesnővér alapvető hitoktatási pedagógiát dolgozott ki kisgyermekek részére, segítve őket, hogy találkozhassanak a bennük élő Istennel, és személyes kapcsolatba kerüljenek vele.

A Sapientia-főiskola kateketikai műhelye keretében Bakos Rafael OCD ismertette Boldog Marie-Eugene életének fordulópontjait, lelki útjának állomásait. A szerzetes könyvet írt a boldoggá avatott kármelita szellemiségéről A Lélektől megragadottá válni címmel, melyet a magyarszéki kármeliták adtak ki. Versegi Beáta Mária, a Nyolc Boldogság Közösség tagja, a Sapientia-főiskola tanára, az Eucharisztikus Élet Mozgalom elnöke a már említett francia lelkiségi pedagógia alapján havonta tart szentségimádást gyermekek számára Budapesten az Örökimádás-templomban. Előadásában az Istennel való bensőséges kapcsolatra előkészítő pedagógia teológiai-antropológiai kiindulópontjait vázolta fel.

Emmanuelle Bonhomme, a Notre-Dame de Vie intézet munkatársa vetített képes előadással színesítve beszélt az intézetben folyó kateketikai munkáról, és annak lelki-szellemi alapjairól.

Az előadások után Csillag Éva és munkatársa, Gakovic Blanka a Szent Gellért-óvodában zajló, a fent említett kármelita lelkiségen alapuló katekézis gyakorlatát szemléltették. Azokat a felnőtteket és gyermekeket ábrázoló sziluetteket és vallásos szimbólumokat is bemutatták, amelyeket a hittanórákon használnak, és amelyek segítségével imádságos, a csendben történő megértésre inspiráló, elmélyült, családias légkört teremtettek a Sapientia-főiskolán zajló program idejére is. A kateketika műhely alkalmával elmondott imádságok gitárkísérettel hangzottak el.

A Gyermek Jézusról nevezett Marie-Eugene kármelita szerzetes lelki útját felvázoló Bakos Rafael OCD előadásában kiemelte: Marie-Eugene atya képes volt a nagy kármelita szentek (Avilai Szent Teréz, Lisieux-i Szent Teréz és Keresztes Szent János) tanításának szintézisére, amelyet főműve, a Látni akarom Istent! című könyve is tartalmaz. A boldoggá avatott szerzetes isteni sugallatra választotta a Kármelt, lelki útján súlyos megpróbáltatások is érték, jelentős egyházi vezetői tisztségeket viselt, ugyanakkor hirdette, hogy a Szentlélek arra tanította, ne képzelt erényeit tartsa számon, hanem a gyengeségeivel nézzen szembe, mert ezeken keresztül foglalja le magának az Isten az embert. Vallotta, hogy a Kármel az irgalom helye. Tanítása szerint az Isten az embert oly módon ragadja meg, hogy beléoltja a szent nyugtalanságot, a végtelen lét (abszolútum) iránti vágyat, majd a bevett, elfogadott életsémákat összetörve arra vezet, hogy megtanuljunk a természetfeletti „szervezetünkkel” bánni, együttműködni Istennel, a hit, szeretet, remény útján járni, hogy megismerhessük, befogadhassuk a Szentlélek ajándékait. Ezáltal új módon ismerjük meg az Egyházat, megtaláljuk benne nélkülözhetetlen helyünket.

Isten elszegényít minket, így gazdagít – idézte Bakos Rafael a boldoggá avatott szerzetest –, ez pedig szenvedéssel jár. De tulajdonképpen nem a szenvedés az, ami elkerülhetetlen az Isten felé vezető úton, hanem az önátadás, azaz a megnyílás a Szentlélek felé, hogy ne a magunk elgondolásai vezessenek, hanem a Lélek.

Versegi Beáta, aki havonta szentségimádást tart a gyerekeknek, az Istennel való kapcsolatra „nevelő”, azt előkészítő – a „Jöjj, kövess engem” módszeren alapuló – pedagógia teológiai alapjairól beszélt.

„A szemlélődésre való nevelés alapja, hogy a kisgyermekben is megtörténhet a Szentlélek térnyerése. Isten a megtestesülés ténye által is üzen: már a gyermek Jézusban is láthatóvá vált a Titok” – mondta Versegi Beáta. A tudás (a reflektív világ) nem előzi meg a tapasztalatot, a kettő kéz a kézben kell hogy járjon, s ekképpen a gyerekek esetében az érzékszervek által befogadható tapasztalat válik kateketikai módszerré, amely út az intellektuális befogadás felé.

A szó, a gesztusok, a csend világában láthatóvá válnak az értelem számára feloldhatatlan feszültségben álló dolgok is. Így megtanuljuk, hogy az emberi életben le kell mondanunk a „minden megmagyarázható” elvéről – tette hozzá Versegi Beáta, Jézus és a házasságtörő asszony találkozásának történetét hozva fel példaként, amelyben nem tudhatjuk meg, hogy végső soron mit rajzolt, írt a porba a Megváltó, s ezt a megfejtetlenséget el kell fogadnunk.

A „Jöjj, kövess engem”-pedagógia arra épít, hogy Isten úgy akarta, hogy láthatóvá váljék a láthatatlan, és erre valahogyan válaszolnunk kell. A válaszadásra való készséget úgy tanulhatjuk meg, ha már gyermekkorban megpróbálunk Istennel együtt lenni – mondta az előadó. Így válik az Istenről való tudás alapjává az istenkapcsolatra való nevelés.


Emmanuelle Bonhomme, a francia Notre-Dame de Vie intézet munkatársa előadásában elmondta, Marie-Eugene atya halála közeledtével az életét összefoglalva azt mondta: „Isten mindent megadott nekem, Isten mélysége a szeretet. Azonnal kezdjetek hozzá a hitoktatáshoz, hogy megszerettessétek a Jóistent!”

Az intézetben folyó munkáról szólva rámutatott, hogy az imádságra való nevelés áll a középpontban, és az egyházi közösségben való élet a másik emberért. Ferenc pápát idézte, aki azt mondta, a katekézis nagyon egyszerű: szeretni Istent és a másik embert.

Csillag Péter elmondta, hogy várhatóan nyáron hazánkban tartanak szemináriumot az intézet munkatársai.

A Sapientia-főiskola kateketika műhelyének alkalma Katona István nyugalmazott egri segédpüspök áldásával ért véget. A huszonnyolc évvel ezelőtt – a Guadalupei Szűzanya ünnepéhez kapcsolódó napon – felszentelt püspök kihangosított mobiltelefon közvetítésével adta áldását a jelenlévőkre.

Fotó: Bókay László

Forrás: Körössy László/Magyar Kurír

Magyarországi Szerzeteselöljárók Konferenciáinak Irodája

1052 Budapest, Piarista köz 1.

adószám: 19050333-1-41

(Bejárat a Piarista Gimnázium felől - Piarista utca 1., 5. emelet)

e-mail küldés

irodavezető: Knáb Judit CJ

titkár: Horváth Sarolta

telefon: +36 20 423 8235

ügyeleti idő:
  hétfő: 9-13
  kedd: 12-16
  szerda: 12-16
  csütörtök: 9-13
  péntek: 9-13

kommunikációs munkatárs: Mészáros Anett

könyvelő: Sándor Krisztina

További munkatársak:

Goreczky Tamás – projekt koordinátor
Formanek Tamás – szociális intézményi tanácsadó
dr. Kele Mária – EM projekt koordinátor
Nagy-Bozsoky Anna – EM képzési koordinátor
Pallaginé Cseri Sára – EM asszisztens
Füle Gábor – zarándoktábor projektvezető
Gáll Zsófia –  zarándoktábor szakmai vezető
Rezsabekné Ördög Szilvia – zarándoktábor asszisztens
Matolcsy János – tanácsadó

 

Az MSZKI tevékenységeinek támogatására adományozott pénzbeli segítséget hálás köszönettel fogadjuk.

Az adományt az MSZKI 10700598-71004781-51100005 számú, CIB Bank Zrt. pénzintézetnél vezetett számlájára tudják utalni. (SWIFT: CIBHHUHB , IBAN: HU72 1070 0598 7100 4781 5110 0005)

A közlemény rovatban kérjük, tüntesse fel, hogy az MSZKI mely tevékenységét szeretné támogatni. (MSZKI munkája, Emberi Méltóság Stratégia, Zarándoktábor, Történeti kutatás, Szociális ellátás koordinációja)

Tájékoztatjuk, hogy az MSZKI nem minősül közhasznú szervezetnek, és az adományról belső egyházjogi személyként tudunk igazolást kiállítani.

Magyarországi Szerzeteselöljárók Konferenciái:

 

Magyarországi Rendfőnöknők Konferenciája (MRK)

elnöke: dr. Németh Emma SSS

1052 Budapest, Piarista köz 1.

adószám: 18064890-1-41

 

Férfi Szerzeteselöljárók Konferenciája (FSZK)

elnöke: P. Hortobágyi T. Cirill OSB főapát

1052 Budapest, Piarista köz 1.

adószám: 18849192-1-41