Ki méri az irgalmasságot?

Nemrégiben megismerkedtem valakivel, aki az első néhány általános ismerkedési mondat után visszakérdezett: „Akkor ti irgalmas nővérek vagytok?” Röviden csak ennyit válaszoltam: „Gondolom…” Mármost, a nevünk az, de tényleg azok vagyunk? Ki az illetékes ennek eldöntésében? Mi magunk? Az emberek? Vagy Valaki Más? A Valaki Máshoz viszonyítva mit ér az én irgalmasságom, ha azt az emberek vagy én állítom magamról? Mindenképpen csak részesedés lehet az ő irgalmasságából, aki felkelti napját jókra és gonoszokra egyaránt.

 

De mit jelent irgalmasnak lenni? Passzívan elnézni akár gyomorforgató igazságtalanságokat is, csak azért, mert Isten sem lép közbe közvetlenül ezek megtörténte pillanatában? Vagy azt jelentené, hogy előveszem a katekizmust és megnézem benne, melyek az irgalmasság testi és lelki cselekedetei, és elkezdem ezeket ügyesen, minden áron és bármi áron végrehajtani, hogy elmondhassam magamról, na én aztán igazán irgalmas vagyok? Csak azt nem értem, miért nem hajol meg előttem minden térd?

Egy másik megközelítése az irgalmasságnak lehet a „klasszikusnak” mondható tékozló fiú története, amit nálam sokkal okosabb emberek szeretnek inkább az irgalmas atya történeteként emlegetni. Prédikációkban annyi szépet és hasznosat hallottam már erről a témáról, most mégis Szent-Gály Kata megközelítését idézném:

– az Atya elébe sietett –

Te átöleltél
amikor nagyon sírtam
és eléd hoztam minden nyomorúságomat

és ahogyan feltört belőlem a szó
hogy ezt is tettem
meg azt is tettem
úgy öleltél magadhoz egyre szorosabban
és melegebben

és amikor már mindent kimondtam
és elhallgattam
Te megsimogattál és csak annyit mondtálhogy örülsz nekem

és hogy ne féljek

Az Atya irgalmasságát csak akkor tudom befogadni, ha képes vagyok így sírni a karjai között, és az ő karjai között akarom elsírni ezeket a könnyeket. Jobb helyen nem is tehetném. Amikor megtapasztalom a saját bőrömön ezt a fajta irgalmasságot, ráérzek magamtól, mit jelent igazán irgalmasnak lenni és hogyan kell azt tenni.

Minden helyzet más, minden irgalmasságra szoruló ember más. Minden ember irgalmasságra szoruló. Szeretnék úgy találkozni velük, hogy ne a kegyes és már-már megalázó lehajlás tükröződjék arcomon, hanem akkor, abban a helyzetben szeretném, ha szemeim előtt lebegne az a pillanat, amikor én sírtam keserves könnyeket Atyám karjaiban, és ő minden egyes kimondott szó után egyre melegebben és szorosabban vont magához. Akkor minden bizonnyal nem fogok melléfogni abban, hogyan viszonyuljak ezekhez a helyzetekhez és a helyzetek szereplőihez.

Mindezek után feltehetném magamnak újból a kérdést „Akkor én irgalmas nővér vagyok?” A válaszom ebben a pillanatban: „Remélem…” Remélem, hogy akik körülöttem vannak, megéreznek valamit ebből a fajta irgalmasságból, amit csak Atya karjai között elsírt könnyek után lehet megtapasztalni.

Útra való kérdés:

  • Megfontolandó az összes, a fentiekben megfogalmazott kérdés.

Szabó M. Rita vincés nővér

 

Forrás és fotó: romkat.ro

Magyarországi Szerzeteselöljárók Konferenciáinak Irodája

1052 Budapest, Piarista köz 1.

adószám: 19050333-1-41

(Bejárat a Piarista Gimnázium felől - Piarista utca 1., 5. emelet)

e-mail küldés

irodavezető: Knáb Judit CJ

titkár: Stomfai Zsófia

telefon: +36 20 423 8235

ügyeleti idő:
  minden munkanapon: 9-13 óra
 

kommunikációs munkatárs: Mészáros Anett

könyvelő: Sándor Krisztina

További munkatársak:

Goreczky Tamás – projekt koordinátor
Formanek Tamás – szociális intézményi tanácsadó
Dánielné Zelei Emese – irodai adminisztrátor
Dobszay Benedek OFM - EM szakmai vezető
dr. Kele Mária – EM projekt koordinátor
Stomfai Zsófia – EM képzési koordinátor
Pallaginé Cseri Sára – EM asszisztens
Füle Gábor – zarándoktábor projektvezető
Gáll Zsófia –  zarándoktábor szakmai vezető
Rezsabekné Ördög Szilvia – zarándoktábor asszisztens
 

 

Az MSZKI tevékenységeinek támogatására adományozott pénzbeli segítséget hálás köszönettel fogadjuk.

Az adományt az MSZKI 10700598-71004781-51100005 számú, CIB Bank Zrt. pénzintézetnél vezetett számlájára tudják utalni. (SWIFT: CIBHHUHB , IBAN: HU72 1070 0598 7100 4781 5110 0005)

A közlemény rovatban kérjük, tüntesse fel, hogy az MSZKI mely tevékenységét szeretné támogatni. (MSZKI munkája, Emberi Méltóság Stratégia, Zarándoktábor, Történeti kutatás, Szociális ellátás koordinációja)

Tájékoztatjuk, hogy az MSZKI nem minősül közhasznú szervezetnek, és az adományról belső egyházjogi személyként tudunk igazolást kiállítani.

Magyarországi Szerzeteselöljárók Konferenciái:

 

Magyarországi Rendfőnöknők Konferenciája (MRK)

elnöke: dr. Németh Emma SSS

1052 Budapest, Piarista köz 1.

adószám: 18064890-1-41

 

Férfi Szerzeteselöljárók Konferenciája (FSZK)

elnöke: Zsódi Viktor SP

1052 Budapest, Piarista köz 1.

adószám: 18849192-1-41