Stratégiaalkotás szerzetesi iskolákban

Pannonhalma
Április 8-án Pannonhalmán rendezték meg a Szerzetesi Köznevelési Fórum következő találkozóját, amelynek fókuszában a stratégiaalkotás állt. A fórum házigazdája Hardi Gábor Titusz OSB, a bencés rend iskolafenntartó főigazgatója volt.

 

A Szerzetesi Köznevelési Fórum a magyarországi szerzetesrendek által fenntartott iskolák együttműködését és szakmai fejlődését célzó platform, amely 2018-ban jött létre a Magyarországi Szerzeteselöljárók Konferenciáinak Irodája (MSZKI) keretében. A fórum célja, hogy a szerzetesi iskolák közös kihívásaira válaszokat találjanak, megosszák egymással a jó gyakorlatokat. Az első nagyobb munka az Etikai Kódex kidolgozása volt, majd a pedagógiai innovációkról és a szerzetesi köznevelési stratégiai kérdéseiről folyt párbeszéd, valamint a „Szegénység és nevelés” címmel és az iskolai lelkigyakorlatokról is szerveztünk konferenciát – mondta megnyitó beszédében Zsódi Viktor Sch.P., piarista tartományfőnök, a Szerzetesi Köznevelési Fórum elnöke.

Röviden ismertette az elmúlt években együttműködésben megvalósult programokat, fejlesztéseket, amelyekből kirajzolódik, hogy „a Szerzetesi Köznevelési Fórum nem csupán egy rendszeres találkozósorozat, hanem egy dinamikus közösség, amely a gazdag hagyományok és a modern pedagógiai megközelítések összehangolásával törekszik a diákok számára a lehető legjobb nevelést és oktatást biztosítani. Az együttműködésünk célja továbbra is a tartós hálózatépítés, a pedagógusok támogatása, a hitre nevelés és evangelizáció módszertanának fejlesztése.

Hortobágyi T. Cirill OSB, Pannonhalmi Főapát, előadásában kiemelte azokat a kihívásokat és szempontokat, amelyekkel egy iskola fenntartónak meg kell birkóznia napjainkban: a megnövekedett számú menedzser-típusú feladatok, „cégfilózófia” teremtése, amely szerzetesi iskolák esetében nem más, mint a spiritualitás és a rendi lelkiség. Ezekhez jó munkatársak és kreatív tettrekészség, valamint folyamatos szervezetfejlesztés szükséges.

Dr. Juhász-Laczik Albin OSB, a Pannonhalmi Bencés Gimnázium és Szakkollégium főigazgatója Iskolastratégia című előadásában beszámolt a gimnázium stratégiaalkotásának évtizedes folyamatáról, hullámhegyeiről és hullámvölgyeiről. Bár stratégiaalkotásba általában nem várt krízis esetén kezd egy szervezet, de emellett a bencés vezetés felismerte, hogy szükség van protokollok kidolgozására, és jó csapatok kialakítására, „hiszen eszköztelenek lehetünk, de társtalanok nem.” 
Ezzel a módszertannal készítették el a teljes intézményi stratégiát és olyan rész-stratégiákat, mint a gyermekvédelem és a krízis-kommunikáció.

Dr. Spéder Zsolt, a KSH Népesedéskutató Intézetének tudományos tanácsadója, szociológus „Napjaink és a közeljövő demográfiai trendjei” című előadásában arra kereste a választ, hogy az iskoláknak és iskolafenntartóknak milyen várható demográfiai változásokkal kell szembenéznie, amelyek a gyermeklétszámot radikálisan befolyásolni fogják. 2024-ben közel 13.000 gyermekkel kevesebb született, mint a 2010-es évek elején. Radikálisan csökken a szülőképes nők száma és csökken a gyermekvállalási hajlandóság, ami egyébként a fejlett országokra mindenütt jellemző statisztika.

Az iskolai végzettség szintjének növekedése fordítottan arányos a megszülető gyermekek számával, részben a halasztás, részben a nők karrierépítésének lehetősége miatt. 1962-től napjainkig 25%-kal nőtt a gyermektelenek aránya a szülőképesek körében, ami az iskolába lépők számát nagyban befolyásolja. 

A délután Gutowski Róbert és Cseh András építészek előadásával folytatódott, akik „A jövő iskolája építész szemmel” címmel a pannonhalmi iskolafejlesztések és a mosonmagyaróvári Piarista Iskola gimnáziumi épületének fejlesztési projektjén keresztül a közösségi tervezés fontosságát hangsúlyozták, amelynek során valamennyi érdekelt – tanulók, tanárok, takarítók, iskolavezetők, fenntartó – részvételével a leendő történeteken keresztül a használatot találják ki.

A fórum utolsó részében Zsódi Viktor Sch.P. bemutatott két most megjelent kiadványt. 

Ferenc pápa buzdítására „A remény zarándokai” mottóval május 30-án rendezik meg a katolikus iskolák diákjainak országos zarándoklatát a mátraverebély-szentkúti nemzeti kegyhelyre. A Zarándok leszek – Kalauz diákoknak című munkafüzetet azzal a szándékkal állította össze a piarista rend Pasztorális-Pedagógiai Titkársága, hogy az egyházmegyék számára segítséget adjon a zarándoklatra való felkészülésre.

Szintén most készült el a Szerzetesi Iroda kiadásában a TALÁLKOZÁSOK – Segédlet iskolai lelkinapok vezetéséhez című kiadvány, amelynek megvalósulásáról Koncz András a könyv egyik szerkesztője beszélt a fórum résztvevőinek.

A két kiadvány elérhető az alábbi linkeken:

>> TALÁLKOZÁSOK – Segédlet iskolai lelkinapok vezetéséhez

Zarándok leszek – Kalauz diákoknak (HAMAROSAN!)

 

Forrás és fotó: piarista.hu

Magyarországi Szerzeteselöljárók Konferenciáinak Irodája

1052 Budapest, Piarista köz 1.

adószám: 19050333-1-41

(Bejárat a Piarista Gimnázium felől - Piarista utca 1., 5. emelet)

e-mail küldés

irodavezető: Knáb Judit CJ

titkár: Stomfai Zsófia

telefon: +36 20 423 8235

ügyeleti idő:
  minden munkanapon: 9-13 óra
 

kommunikációs munkatárs: Mészáros Anett

könyvelő: Sándor Krisztina

További munkatársak:

Goreczky Tamás – projekt koordinátor
Formanek Tamás – szociális intézményi tanácsadó
Dánielné Zelei Emese – irodai adminisztrátor
Dobszay Benedek OFM - EM szakmai vezető
dr. Kele Mária – EM projekt koordinátor
Stomfai Zsófia – EM képzési koordinátor
Pallaginé Cseri Sára – EM asszisztens
Füle Gábor – zarándoktábor projektvezető
Gáll Zsófia –  zarándoktábor szakmai vezető
Rezsabekné Ördög Szilvia – zarándoktábor asszisztens
 

 

Az MSZKI tevékenységeinek támogatására adományozott pénzbeli segítséget hálás köszönettel fogadjuk.

Az adományt az MSZKI 10700598-71004781-51100005 számú, CIB Bank Zrt. pénzintézetnél vezetett számlájára tudják utalni. (SWIFT: CIBHHUHB , IBAN: HU72 1070 0598 7100 4781 5110 0005)

A közlemény rovatban kérjük, tüntesse fel, hogy az MSZKI mely tevékenységét szeretné támogatni. (MSZKI munkája, Emberi Méltóság Stratégia, Zarándoktábor, Történeti kutatás, Szociális ellátás koordinációja)

Tájékoztatjuk, hogy az MSZKI nem minősül közhasznú szervezetnek, és az adományról belső egyházjogi személyként tudunk igazolást kiállítani.

Magyarországi Szerzeteselöljárók Konferenciái:

 

Magyarországi Rendfőnöknők Konferenciája (MRK)

elnöke: dr. Németh Emma SSS

1052 Budapest, Piarista köz 1.

adószám: 18064890-1-41

 

Férfi Szerzeteselöljárók Konferenciája (FSZK)

elnöke: Zsódi Viktor SP

1052 Budapest, Piarista köz 1.

adószám: 18849192-1-41