A Magyarországi Szerzeteselöljárók Konferenciáinak Irodája 2022. 01. 26-án találkozót tartott a szerzetesi fenntartású tanodák szerzetes fenntartói és világi munkatársai részére. A járványhelyzetre való tekintettel részben online formában került megrendezésre. A személyesen jelen lévők a szerzetes iroda tárgyalójában találkoztak. Az összejövetel 10 - 14 óráig tartott, egy ebédszünettel és nagyon aktív, jó hangulatú volt.
Köszönjük a résztvevőknek!
Felmerül a kérdés, hogy egy alapvetően oktatási feladattal miért a szociális terület foglalkozik. A tanoda, mint szervezeti forma nem része a közoktatásnak, viszont alapvető célja azoknak a hátrányos helyzetű gyermekeknek a megsegítése, akik lemaradnak és kimaradnak a normál iskolai rendszerből. Szent Ferenc Kisnővérei - akik működtetnek tanodát és a találkozón is részt vettek -, így fogalmazzák meg saját hivatásukat „Ha jól akarjuk nevelni a gyerekeket, akkor szeretni kell őket.”
A tanodák működése mélyen szociális indíttatású.
Mi a tanoda?
A tanodák hátrányos helyzetű gyerekeknek segítenek a tanulásban, felzárkózásban. Az iskolai órák után a gyerekek a tanodába mennek, ahol szakképzett pedagógusok, szociális munkások irányításával tanulnak, játszanak, valamint a fejlődésüket szolgáló hasznos tevékenységekkel töltik az időt.
A tanoda, mint fogalom a kilencvenes években jelent meg a magyar oktatásügy szókészletében. Kezdetben civil szervezetek karolták fel a kezdeményezést.
A tanoda a tanulók számára, a szülők bevonásával, a diákok egyéni szükségleteit szem előtt tartva, az egész személyiségfejlődést elősegítő komplex szolgáltatásokat nyújt.
A diákok iskolai lemaradásának és lemorzsolódásának megelőzésére az iskolai órákat követő tanulmányi és közösségformáló programokat kínáló tanodák a leghatékonyabb eszközök. Az egyházi háttérből fakadó spirituális többlet mellett a szerzetesi fenntartású tanodák nem tantárgy, hanem kapcsolatközpontúak, de a szeretettel teli törődés és a szakmai hozzáértéssel végzett felzárkóztatás hamar megmutatkozik a gyerekek tanulmányi eredményében.
A csoportos főzés, étkezés, játékok, kirándulások és más közös programok erősítik a közösséget, pótolják a gyerekek szocializációjából adódó hiányosságokat. A gyerekek a tanodai programoknak köszönhetően olyan helyekre is eljuthatnak, ahová a családjuk önerőből nem tudná elvinni őket.
A szerzetesi fenntartású tanodák az ország különböző pontjain működnek. Marista testvérek Karcagon, piaristák Sátoraljaújhelyen, szaléziak Kazincbarcikán, ferences kisnővérek Arlón, premontrei nővérek Zsámbékon működtetnek tanodát.
Tanodáink azt a hiányt szeretnék pótolni, amit a gyerekek nem kapnak meg a családban és az iskolában sem. A szerzetesrendek sajátos karizmájának szellemében, a spirituális többlet mellett nem tantárgyakra fókuszálnak, hanem kapcsolatközpontú, szeretettel teli törődés és a szakmai hozzáértéssel végzett felzárkóztatásra épül a munkájuk. A gyermekeknek nyújtott segítségen keresztül a család felé is nyitunk és segítünk.
A résztvevők nagyon örültek a találkozásnak, fontosnak tartják egymás megismerését, és megállapodtak, hogy az ország különböző részén működő tanodák együttműködése jó lehetőséget nyújt egymás meglátogatására. Ez fontos szakmai együttműködés!
A gyermekek számára kirándulási lehetőség és hazánk megismerése, valamint közös táborozás szervezése is felmerült.
Forrás és fotó: Formanek Tamás/MSZKI