Egy hős apáca története

Március 30-án mutatták be Pozsgai Kitti Cecília: Sebalda - Egy hős apáca története című könyvét a rábacsanaki könyvtárban. Nagy-Faller Adrienn írása.

 

A szerzetesnő Macska Ágnes néven született. Az Isteni Megváltóról Nevezett Nővérek Kongregációjába belépve kapta a Mária Sebalda rendi nevet. Ápolóként szolgált Sopronban és Szolnokon, majd a Szentháromságról nevezett győri kórházban (mai Zrinyi Kórház). Az 1945. március 20-i légitámadásban vesztette életét. Apor Vilmos püspök helyezte örök nyugalomra a bombatámadásban hősi halált halt nővért a győr-gyárvárosi temető rendi parcellájába. Sebalda nővér emlékét a győri Petz Aladár Egyetemi Oktató Kórháznál egy oszlop őrzi, amelyen ez áll: „1945. márc. 20-iki légi támadásnál e helyre hullott légi akna által megölt Szebalda kedves nővérünk emlékére.” Érsekvadkerten a Drágffy-kúria előtti téren kapott helyett a nővérről készült egész alakos szobor.  

Március 30-án élettel telt meg a rábacsanaki könyvtár. A résztvevők között volt idős és fiatal, voltak helyi lakosok és olyanok is, akik messzebbről érkeztek. A győri újságíró, Pozsgai Kitti Cecília szülőfalujában mutatta be könyvét, beszélgetőtársa Varga Gábor atya volt.

Egy könyv megírását rengeteg kutatómunka előzi meg. Valaki életéről könyvet írni, hiteles forrásokkal alátámasztani a városi legendákat sok időt, energiát és szenvedélyt kíván. Ezt az utat járta végig az írónő is, és ezeknek a lépéseiről is mesélt közönségének.

Sebalda nővér Érsekvadkerten látta meg a napvivágot 1895. május 12-én Macska Ágnes néven. Ez a dátum okozta az első nagyobb bonyodalmat a kutatás során. A Győrben található sírhelyén 1890. szerepel születési dátumként. Kitti segítsége az érsekvadkerti lelkipásztor, Máthé György volt. A helyi anyakönyvben azonban nem található ebben az évben, ilyen névvel születési bejegyzés. Azonban az 1895-ös oldalon már szerepel Ágnes neve.

Macska Ágnes népes, zsellér család gyermekeként született. Fiatalon csatlakozott az Isteni Megváltóról Nevezett Leányainak rendjéhez. Ők voltak azok, akik felkarolták és taníttatták a szegényebb családból érkezőket is. Így szerezhette meg Sebalda az ápolói végzettséget.

A második világháború évei alatt a győri Szentháromság-közkórházban szolgált ápolónőként. 1945. március 20-án a kórház kápolnájából, keresztelés után kísért egy keresztanyát és a karján lévő csecsemőt az óvóhelyre. „Elsőként a keresztanyát és a csecsemőt küldték be az ajtón, ekkor robbant a bomba, melynek egy része kiszakított egy darabot az ajtófélfából, ami a hasába fúródva halálosan megsebesítette Sebalda nővért.” 

Sebalda nővér története két fontos üzenetet hordoz az utókor számára: szolgálat és csendes hőstettek. A szolgálatot választotta, így a legnagyobb veszélyben sem magára gondolt. Életének mozzanatai az ápolás lényegét mutatják be: odaadás, türelem, emberség. Ezért is alapították meg 2016-ban a Sebalda Nővér-Díjat. A Magyar Kórházszövetség és a Győr-Moson-Sopron vármegyei Petz Aladár Egyetemi Oktató Kórház által létrehozott elismeréssel azokat az egészségügyi szakdolgozókat tüntetik ki, akik kiemelkedő színvonalon végzik munkájukat.

A bemutató után lehetőség volt a könyv dedikálás mellet kötetlen beszélgetésre is. Pozsgai Kitti írónőt kedves, közvetlen emberként ismertem meg, aki odaadással és lelkesedéssel végzi munkáját. Az általa bemutatott képsorokon olvasott idézet mindannyiunk számára útmutatás lehet a rohanó mindennapok során: „Aki másokat szolgál, nem a maga fényét keresi.”


 

Forrás és további fotók: gyor.egyhazmegye.hu


 

Magyarországi Szerzeteselöljárók Konferenciáinak Irodája

1052 Budapest, Piarista köz 1.

adószám: 19050333-1-41

(Bejárat a Piarista Gimnázium felől - Piarista utca 1., 5. emelet)

e-mail küldés

irodavezető: Knáb Judit CJ

titkár: Stomfai Zsófia

telefon: +36 20 423 8235

ügyeleti idő:
  minden munkanapon: 9-13 óra
 

kommunikációs munkatárs: Mészáros Anett

könyvelő: Sándor Krisztina

További munkatársak:

Goreczky Tamás – projekt koordinátor
Formanek Tamás – szociális intézményi tanácsadó
Dánielné Zelei Emese – irodai adminisztrátor
Dobszay Benedek OFM - EM szakmai vezető
dr. Kele Mária – EM projekt koordinátor
Stomfai Zsófia – EM képzési koordinátor
Pallaginé Cseri Sára – EM asszisztens
Füle Gábor – zarándoktábor projektvezető
Gáll Zsófia –  zarándoktábor szakmai vezető
Rezsabekné Ördög Szilvia – zarándoktábor asszisztens
 

 

Az MSZKI tevékenységeinek támogatására adományozott pénzbeli segítséget hálás köszönettel fogadjuk.

Az adományt az MSZKI 10700598-71004781-51100005 számú, CIB Bank Zrt. pénzintézetnél vezetett számlájára tudják utalni. (SWIFT: CIBHHUHB , IBAN: HU72 1070 0598 7100 4781 5110 0005)

A közlemény rovatban kérjük, tüntesse fel, hogy az MSZKI mely tevékenységét szeretné támogatni. (MSZKI munkája, Emberi Méltóság Stratégia, Zarándoktábor, Történeti kutatás, Szociális ellátás koordinációja)

Tájékoztatjuk, hogy az MSZKI nem minősül közhasznú szervezetnek, és az adományról belső egyházjogi személyként tudunk igazolást kiállítani.

Magyarországi Szerzeteselöljárók Konferenciái:

 

Magyarországi Rendfőnöknők Konferenciája (MRK)

elnöke: dr. Németh Emma SSS

1052 Budapest, Piarista köz 1.

adószám: 18064890-1-41

 

Férfi Szerzeteselöljárók Konferenciája (FSZK)

elnöke: Zsódi Viktor SP

1052 Budapest, Piarista köz 1.

adószám: 18849192-1-41