Wagner Viktória-emlékest

Budapest
A Wagner Viktória Emlékbizottság, a Magyar Védőnők Szakmai Szövetsége, a „Jó, hogy vagy” Életvédők Szövetsége, a Szociális Testvérek Társasága és a Boldog Ceferino Intézet január 21-én emlékestet szervezett a harminc éve elhunyt szociális testvér és zöldkeresztes védőnő tiszteletére Budapesten, a Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskolán. Az eseményen részt vett Székely János püspök is.

 

Wagner Viktória zöldkeresztes védőnő és szociális testvér Parasznyán született 1907. július 7-én. 1929-ben, 22 évesen kérte felvételét a Slachta Margit által alapított Szociális Testvérek Társaságába. Itt kapott iránymutatást a védőnői hivatás választásához is. Szerzetesi fogadalmát 1935-ben Nagyváradon, örökfogadalmat pedig 1945-ben Budapesten tette le.

Élete középpontjában az Eucharisztia állt. Lélekben felkészült a vértanúságra: „Az én életem a teljesen kimerített élet lassú vértanúsága kell hogy legyen.”

1933-ban szerezte meg védőnői diplomáját, és a Zöldkeresztes Védőnői Szolgálat keretében kezdte meg tevékenységét Gyöngyösön. Ezután dolgozott Szegváron, ahol szülőotthont és egészségházat is alapított; majd Szentesen, ahol vezető védőnő volt, anyák iskoláját és elsősegély tanfolyamokat szervezett, valamint ellátta a zsidó iskolát is. Emiatt büntetésből visszahelyezték Szegvárra, ahol az anya- és csecsemővédelem mellett háztartási és gazdasági ismereteket oktatott, népfőiskolát és tanyai népmissziót szervezett, ifjúsági csoportokkal foglalkozott.

Védőnői szolgálatot teljesített Csíksomlyón is. Tíz évet töltött Kistemplomtanyán (Bordány), a „jó tanyai magyarok” között, ahol a cigányokat is ő gondozta. Az ifjúságtól azonban el volt tiltva.

Utolsó szolgálati helye Kiskundorozsma volt, ahol 1958. november 1-jétől 1967. február 12-ig, nyugdíjazásáig látta el védőnői szolgálatát, és ahol a cigánytelep közösségének és családjainak gondozása is az ő feladata volt. Haláláig, 1994. december 6-ig élt itt. Teljesítette vállalt küldetését: az emberek feltétel nélküli szeretettel való szolgálatát és segítését.

Cselekedetei, védőnői tevékenysége, a szülőknek, a rászorulóknak és bajbajutottaknak adott tanácsai hozzájárultak az élet elfogadásához, tiszteletéhez; életvédő szemléletével, szerepével legalább tizenegy gyermek köszönheti neki életét az abortusz helyett.

Istenhite, emberszeretete, alapos, sokoldalú műveltsége, érdeklődése, magas szakmai felkészültsége ma is példaképe a róla emlékezőknek.

A Magyar Védőnők Egyesülete; a Védőnőkért, Új Szülőkért és Újszülöttekért Alapítvány és a Magyar Védőnők Szakmai Szövetsége ma is gondozza és ápolja Wagner Viktória szellemi-lelki és tárgyi hagyatékát.

1998. május 26-án a Magyar Védőnők Szakmai Szövetsége emléktáblát helyezett el és avatott fel Wagner Viktória szülőházának falán. 2000. augusztus 22-én személyes bútorait, tárgyait és a védőnői szolgálatához kapcsolódó felszereléseit parasznyai szülőházába szállíttatták, ahol emlékszobát rendeztek be. A parasznyai védőnők lehetővé teszik az odalátogatóknak az emlékszoba megtekintését.

Wagner Viktória születésének 100. évfordulóján, 2007-ben emléktáblát avattak Szeged-Kiskundorozsmán, a Szent János tér 6. szám alatti ház falánál, és utcát neveztek el róla. Sírját a kiskundorozsmai temetőben 2024-ben védett sírrá nyilvánította a Nemzeti Örökség Intézete.

2024. október 8-án, a Magyar Védőnők Szakmai Szövetségének kezdeményezésére létrejött a Wagner Viktória Emlékbizottság, amelynek célja, hogy a névadó életpéldáját, hitbeli elköteleződését, szociális érzékenységét és a szegények, elesettek, cigányok támogatását, segítését a ránk hagyott, összegyűjtött emlékek alapján minél szélesebb körben megismertesse, élővé tegye – segítve a boldoggá avatásához vezető folyamatot.

*

A szociális testvér és védőnő hitvallásának és életpéldájának emléket állító rendezvénysorozat első állomásaként 2024. december 5-én Wagner Viktóriára, életútjára, munkásságára és örökségére emlékeztek Kiskundorozsmán sírjánál és emléktáblájánál, valamint a helyi Petőfi Sándor Művelődési Házban.

Az emlékbizottság által szervezett eseménysorozat célja, hogy Wagner Viktória emlékezetét és életművét még szélesebb körben, a mai kor embere és közösségei számára is ismertté tegyék.


A 2025. január 21-én a Sapientia Főiskolán tartott emlékesten – az előzetesen száz főre tervezett eseményen – több mint kétszázan vettek részt. Kiemelték Wagner Viktória kikezdhetetlen hitének és a cigánysággal való pasztorációs szeretetszolgálatának, az emberek életének, testi-lelki egészség védelmének jelentőségét. A program lehetőséget biztosított az előadók számára a megemlékezésre és méltatásra, akik Wagner Viktória életének egy-egy jelentős értékét hordozó részét mutatták be a hallgatóságnak.

Ünnepivé tette a megemlékezést a Premontrei Nyitott Ház Zsámbéki Tanoda diákjaiból álló kórus műsora.

A jó hangulatú, sokszor szívet gyönyörködtető, néha szívszorító történetek után kötetlen beszélgetésre volt lehetőség.

2025-ben további eseményeket szerveznek Wagner Viktória életének, hitéleti eseményeinek és védőnői tevékenységének helyszínein, színes, több nemzedéket megszólító programokkal. A szervezők várják a jelentkezőket, a javaslatokat, a tárgyi emlékeket (újságcikkek, fotók, tárgyak stb.), valamint a közvetlen és közvetett személyes élményeket (név, elérhetőség, téma megjelöléssel) az info@mvszsz.hu e-mail-címre; a tárgyban feltüntetve: Wagner Viktória.

Szöveg: Várfalvi Marianna, a Magyar Védőnők Szakmai Szövetségének elnöke, a Wagner Viktória Emlékbizottság megalapítója 

Forrás és további fotók: magyarkurir.hu

Magyarországi Szerzeteselöljárók Konferenciáinak Irodája

1052 Budapest, Piarista köz 1.

adószám: 19050333-1-41

(Bejárat a Piarista Gimnázium felől - Piarista utca 1., 5. emelet)

e-mail küldés

irodavezető: Knáb Judit CJ

titkár: Stomfai Zsófia

telefon: +36 20 423 8235

ügyeleti idő:
  hétfő: 9-13
  kedd: 12-16
  szerda: 12-16
  csütörtök: 9-13
  péntek: 9-13

kommunikációs munkatárs: Mészáros Anett

könyvelő: Sándor Krisztina

További munkatársak:

Goreczky Tamás – projekt koordinátor
Formanek Tamás – szociális intézményi tanácsadó
Dobszay Benedek OFM - EM szakmai vezető
dr. Kele Mária – EM projekt koordinátor
Stomfai Zsófia – EM képzési koordinátor
Pallaginé Cseri Sára – EM asszisztens
Füle Gábor – zarándoktábor projektvezető
Gáll Zsófia –  zarándoktábor szakmai vezető
Rezsabekné Ördög Szilvia – zarándoktábor asszisztens
Matolcsy János – tanácsadó

 

Az MSZKI tevékenységeinek támogatására adományozott pénzbeli segítséget hálás köszönettel fogadjuk.

Az adományt az MSZKI 10700598-71004781-51100005 számú, CIB Bank Zrt. pénzintézetnél vezetett számlájára tudják utalni. (SWIFT: CIBHHUHB , IBAN: HU72 1070 0598 7100 4781 5110 0005)

A közlemény rovatban kérjük, tüntesse fel, hogy az MSZKI mely tevékenységét szeretné támogatni. (MSZKI munkája, Emberi Méltóság Stratégia, Zarándoktábor, Történeti kutatás, Szociális ellátás koordinációja)

Tájékoztatjuk, hogy az MSZKI nem minősül közhasznú szervezetnek, és az adományról belső egyházjogi személyként tudunk igazolást kiállítani.

Magyarországi Szerzeteselöljárók Konferenciái:

 

Magyarországi Rendfőnöknők Konferenciája (MRK)

elnöke: dr. Németh Emma SSS

1052 Budapest, Piarista köz 1.

adószám: 18064890-1-41

 

Férfi Szerzeteselöljárók Konferenciája (FSZK)

elnöke: Zsódi Viktor SP

1052 Budapest, Piarista köz 1.

adószám: 18849192-1-41