Zarándok leszek! – Kalauz diákoknak

Új piarista kiadvány szentévi zarándokutakra készülő diákok számára.

 

A 2025-ös szentévben a szerzetes iskolafenntartók kezdeményezésére országos zarándoklatot szerveznek az egyházi iskolák diákjai számára mátraverebély-szentkúti nemzeti kegyhelyre.

„Biztosak vagyunk benne, hogy ide zarándokló fiataljainknak a teremtett világ szépségére rácsodálkozva, a hit útjának lelkileg is nekivágva, közösségükkel együtt járva olyan lelki élményben lesz részük, amely áldásaival egész keresztény életükre kihat majd. 
Talán az is gazdagíthatja a zarándoklat belsőleg átélt lelki hatását, ha előre készülünk rá. Ehhez kíván vezérfonalat adni ez a kis zarándok-kalauz: előkészületre, lelki ráhangolódásra buzdítva a majdani fiatal zarándokokat” – olvasható Zsódi Viktor piarista tartományfőnök köszöntőjében.

A 21 fejezetből álló kis füzet elsősorban azt a folyamatot igyekszik segíteni, amelynek során a fiatal felkészül a zarándokútjára, talán három héten át, talán csak pár nappal az út előtt. Azt a folyamatot, amelynek során egy kissé mélyebben is megértjük, mi is hát a zarándoklat, miben más, mint egy kirándulás, vagy turistaút vagy lelkigyakorlat. Azt a folyamatot, amely feltárja előttünk, mennyire mélyértelmű a zarándoklat mint jelkép és mint valóság. Mert a zarándokút ősi jelkép is. Magának az emberi életnek a jelképe, hiszen ezerszer is megírták költőink Arany Jánostól József Attiláig vagy Pilinszkyig, hogy a ember születésétől haláláig egy egészen különös és semmi máshoz nem hasonlítható, egyszeri és egyedi utazáson vesz részt. S utazáson vesz részt lelki értelemben is, mert így vagy úgy, de közelebb jut a transzcendenshez, a Végtelenhez, a Lélekhez és mindahhoz, ami arasznyi földi létünk után vár bennünket.

Ennek a megértési folyamatnak és felkészülésnek az apró, naponta akár csak néhány perces fázisait segíti a 21 fejezet, amelyeket persze egybe vonva, akár egy csendes estén vagy egyetlen hittanórán, cserkészgyűlésen, osztályfőnöki foglalkozáson is át lehet tekinteni, ha úgy alkalmasabb. Mit is jelentenek az alapfogalmak: kegyhely, zarándoklat? Mitől nehéz és mitől könnyű az ilyesmi? Miért jó, ha magamban mélyülök el az út során, miért megerősítő, ha társakkal megyek? Miért jó, ha kilépünk egy időre a mindennapok körforgásából? Miért jó, ha szent örömben rovom az utat, s miért, ha bűneimre gondolva Isten bocsánatát s bűnbánat meg a megtérési vágy felébredését kérem az Úrtól.

A 21 felkészülési fejezeten túl imádságok, képek és térképek, főpapok iránymutatásai és a haza meg külföldi kegyhelyek rövid bemutatása is helyet kap a kis füzetben. Jól használható, ha egyedül vagy közösségben, önállóan vagy tanári irányítással átolvassák a gyerekek, vagy akár csak bele-bele néznek. De az is jó, ha a felvetett kérdéseken csakugyan elgondolkodnak, legmélyebben pedig akkor végzik el e felkínál és személyes készség szerint kurzussá tehető folyamatot, ha meg is válaszolják, akár írásban is, a feltett kérdéseket.

Minden fejezetben idézetet is kínál a kiadvány a természettudomány legnagyobbjaitól: olyan idézeteket, amelyek megmutatják, ők hogyan tekintettek Istenre, számukra mit jelentett a hit. Miért épp természettudósoktól? Azért, mert a zarándoklat során kinn, a természetben, erdőn-mezőn haladunk, a nap sugarait, az eső cseppjeit, a szelet, az áldott meleget élvezve, akár este a csillagokra is felpillantva. Mit üzen nekünk a természet? Mit mond el Istenről, s a mindünkre váró örök emberi útról? Erről faggatjuk nagy tudósainkat.

De míg faggatózunk, mezei virágokat szagolunk, száraz avaron vagy éppen patakhordta kavicson lépdel a lábunk, a fő szerep talán nem is a gondolatoké, hanem a lélek elcsendesedésé. Mert ebben a csendben tud létrejönni az a találkozás, amiről Ady Endre is ír:

Mikor elhagytak,
Mikor a lelkem roskadozva vittem,
Csöndesen és váratlanul
Átölelt az Isten.”

>>A kiadvány letölthető ITT.

Valaczka András/PRMT Pasztorális-Pedagógiai Titkárság

 

Forrás és fotó: piarista.hu

Magyarországi Szerzeteselöljárók Konferenciáinak Irodája

1052 Budapest, Piarista köz 1.

adószám: 19050333-1-41

(Bejárat a Piarista Gimnázium felől - Piarista utca 1., 5. emelet)

e-mail küldés

irodavezető: Knáb Judit CJ

titkár: Stomfai Zsófia

telefon: +36 20 423 8235

ügyeleti idő:
  minden munkanapon: 9-13 óra
 

kommunikációs munkatárs: Mészáros Anett

könyvelő: Sándor Krisztina

További munkatársak:

Goreczky Tamás – projekt koordinátor
Formanek Tamás – szociális intézményi tanácsadó
Dánielné Zelei Emese – irodai adminisztrátor
Dobszay Benedek OFM - EM szakmai vezető
dr. Kele Mária – EM projekt koordinátor
Stomfai Zsófia – EM képzési koordinátor
Pallaginé Cseri Sára – EM asszisztens
Füle Gábor – zarándoktábor projektvezető
Gáll Zsófia –  zarándoktábor szakmai vezető
Rezsabekné Ördög Szilvia – zarándoktábor asszisztens
 

 

Az MSZKI tevékenységeinek támogatására adományozott pénzbeli segítséget hálás köszönettel fogadjuk.

Az adományt az MSZKI 10700598-71004781-51100005 számú, CIB Bank Zrt. pénzintézetnél vezetett számlájára tudják utalni. (SWIFT: CIBHHUHB , IBAN: HU72 1070 0598 7100 4781 5110 0005)

A közlemény rovatban kérjük, tüntesse fel, hogy az MSZKI mely tevékenységét szeretné támogatni. (MSZKI munkája, Emberi Méltóság Stratégia, Zarándoktábor, Történeti kutatás, Szociális ellátás koordinációja)

Tájékoztatjuk, hogy az MSZKI nem minősül közhasznú szervezetnek, és az adományról belső egyházjogi személyként tudunk igazolást kiállítani.

Magyarországi Szerzeteselöljárók Konferenciái:

 

Magyarországi Rendfőnöknők Konferenciája (MRK)

elnöke: dr. Németh Emma SSS

1052 Budapest, Piarista köz 1.

adószám: 18064890-1-41

 

Férfi Szerzeteselöljárók Konferenciája (FSZK)

elnöke: Zsódi Viktor SP

1052 Budapest, Piarista köz 1.

adószám: 18849192-1-41