90 éves Raniero Cantalamessa kapucinus atya

1980 óta a Pápai Ház szónoka, számos könyv szerzője, a nagyközönség különböző újságokban megjelent írásairól is ismeri. A kapucinus szerzetest Ferenc pápa kreálta bíborossá 2020. november 28-án, de nem kérte püspökké szentelését, hogy továbbra is viselhesse a ferences habitust. 1979-ben hagyott fel a tanítással, hogy teljesen az igehirdetésnek szentelje magát.

 

Július 22-én töltötte be 90. életévét Raniero Cantalamessa bíboros, kapucinus, aki 44 éve a Pápai Ház szónoka. Ferenc pápa bíborosi kalappal ajándékozta meg négy évvel ezelőtt, de ő kérte, hogy mentség fel a püspökké szentelés alól, abban a meggyőződésben, hogy vajmi keveset tehet 86 esztendős pásztorként, viszont hirdetheti még Isten igéjét, és azt ferences csuhában szeretné, hogy abban érje majd a halál. Raniero atya arca és hangja igen közismert, a televízióban is népszerűsítette az evangéliumot. Számtalan cikket írt különböző újságokban, többek között a “L’Osservatore Romano” vatikáni napilapba is, első írása 1976. március 3-án jelent meg. Nagyon sokszor nyilatkozott a vatikáni médiának, a közösségi oldalakon keresztül is, amelyen a legutóbbi nagyböjti elmélkedéseket megosztotta.

Az Úr hívása

A Közép-olaszországi Colli del Trontóban, Ascoli Piceno közelében született, 1946-ban lépett be a szemináriumba. Elmondása szerint 13 évesen hallotta meg az Úr hívását, méghozzá olyan egyértelműen, hogy abban soha nem kételkedett. 1958. október 19-én szentelték pappá, majd a loretói Szent Ház bazilikában kezdett szolgálni. Svájcban, Fribourg-ban diplomázott teológiából, majd a milánói Szent Kereszt Katolikus Egyetemen bölcsészettudományból, hogy az újszövetséget és az egyházatyákat tanulmányozza. Itt tanította később a kereszténység eredetének történetét, majd a vallástudományi tanszéket igazgatta. 1975-1981-ig a Nemzetközi Teológiai Bizottság tagja volt, és 12 éven át részt vett a katolikus küldöttség tagjaként a pünkösdi egyházakkal való párbeszédben.

Isten igéjének szónoka

1979-ben a kapucinus szerzetes felhagyott a tanítással, hogy minden idejét az ige szolgálatának szentelje. II. János Pál pápa nevezte ki 1980-ban a Pápai Ház szónokának. XVI. Benedek 2005-ben megerősítette tisztében, ahogy 2013-ban Ferenc pápa is. Cantalamessa atya tartja az adventi és a nagyböjti időszakban az elmélkedéseket a Római Kúria tagjainak a pápa jelenlétében. A világ sok országába hívják, hogy beszéljen, gyakran más keresztény felekezetekhez is. Tudományos könyveket írt a kereszténység eredetének ismerőjeként, az egyházatyák krisztológiájáról, a Húsvétról az ősegyházban – egyebek mellett. Számos spirituális írása jelent meg, a Pápai Háznál tartott prédikációi gyümölcseként, melyeket legalább húsz nyelvre lefordítottak. 2009 óta Cantalamessa bíboros a cittaducale-i Irgalmas Szeretet remeteségében él, a kapucinus klarissza közösségnél.

Egyik kedvenc szerzője Szent Ágoston

Az általa egyik leggyakrabban idézett keresztény szerző Szent Ágoston. 2019-ben a nagyböjti elmélkedéseket a hippói püspök tapasztalatára alapozta „Térj vissza magadhoz” – címmel, amit a vatikáni médiának úgy magyarázott, hogy így találunk rá Isten nyomára, saját szívünkbe lépve vehetjük észre jelenlétét. Ahogy Szent Ágoston mondja, ha nem szállunk önmagunkba, ha nem vonjuk ki magunkat a külsőségekből, a zajból, akkor nem tudunk találkozni az élő Istennel.

Annak ellenére, hogy a mai világ kifelé forduló világ, nekünk, keresztényeknek sürgősen vissza kell térnünk szívünk intimitásába. Olyan centrifugában élünk, mely teljes sebességgel forog. Kilépni – ez a mai jelszó, amit intézményessé is tettek. A csend félelmet kelt, amit el kell nyomni. A zenével, zajjal, munkával, képekkel túlterhelt világ nem engedi meg a szabad döntést. Az emberek a „látvány és a reklám világában csak nézők, puszta számadatok, melyeket minden áron növelni kell”. Ennek a kísértésnek, az efféle kiüresedésnek határozottan nemet kell mondani, mert a bensőségesség az út az igazi élethez. Ez a benső intimitás nem árt az Isten országáért vállalt tetteknek. A bensőségesség nem áll útjában a cselekvésnek, hanem a cselekvésnek egy bizonyos módja. Anélkül, hogy kisebbítené az Istenért vállalt tettek fontosságát, a bensőségesség megalapozza és megőrzi azt - tanította P. Cantalamesssa.

 

Forrás és fotó: Vatican News

Magyarországi Szerzeteselöljárók Konferenciáinak Irodája

1052 Budapest, Piarista köz 1.

adószám: 19050333-1-41

(Bejárat a Piarista Gimnázium felől - Piarista utca 1., 5. emelet)

e-mail küldés

irodavezető: Knáb Judit CJ

titkár: Stomfai Zsófia

telefon: +36 20 423 8235

ügyeleti idő:
  hétfő: 9-13
  kedd: 12-16
  szerda: 12-16
  csütörtök: 9-13
  péntek: 9-13

kommunikációs munkatárs: Mészáros Anett

könyvelő: Sándor Krisztina

További munkatársak:

Goreczky Tamás – projekt koordinátor
Formanek Tamás – szociális intézményi tanácsadó
Dobszay Benedek OFM - EM szakmai vezető
dr. Kele Mária – EM projekt koordinátor
Stomfai Zsófia – EM képzési koordinátor
Pallaginé Cseri Sára – EM asszisztens
Füle Gábor – zarándoktábor projektvezető
Gáll Zsófia –  zarándoktábor szakmai vezető
Rezsabekné Ördög Szilvia – zarándoktábor asszisztens
Matolcsy János – tanácsadó

 

Az MSZKI tevékenységeinek támogatására adományozott pénzbeli segítséget hálás köszönettel fogadjuk.

Az adományt az MSZKI 10700598-71004781-51100005 számú, CIB Bank Zrt. pénzintézetnél vezetett számlájára tudják utalni. (SWIFT: CIBHHUHB , IBAN: HU72 1070 0598 7100 4781 5110 0005)

A közlemény rovatban kérjük, tüntesse fel, hogy az MSZKI mely tevékenységét szeretné támogatni. (MSZKI munkája, Emberi Méltóság Stratégia, Zarándoktábor, Történeti kutatás, Szociális ellátás koordinációja)

Tájékoztatjuk, hogy az MSZKI nem minősül közhasznú szervezetnek, és az adományról belső egyházjogi személyként tudunk igazolást kiállítani.

Magyarországi Szerzeteselöljárók Konferenciái:

 

Magyarországi Rendfőnöknők Konferenciája (MRK)

elnöke: dr. Németh Emma SSS

1052 Budapest, Piarista köz 1.

adószám: 18064890-1-41

 

Férfi Szerzeteselöljárók Konferenciája (FSZK)

elnöke: Zsódi Viktor SP

1052 Budapest, Piarista köz 1.

adószám: 18849192-1-41