Szalézi „családregény” a szétszóratás idejéből

A Kommunizmus Áldozatainak Emléknapja alkalmából február 26-án mutatták be Budapesten, a Terror Házában B. Varga Judit „Kényszer ellenére” című könyvét, amely szalézi szerzetesek sorsáról szól a kommunizmus és a szocializmus ideje alatt.
Drupal alapú webhely
Image

A történész-muzeológus szerző az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárában, a Don Bosco Szalézi Társasága tartományi archívumában, az esztergomi Prímási Levéltárban és a Szombathelyi Egyházmegyei Levéltárban végzett kutatásait foglalta össze ebben a kötetben.

Sokán várták kíváncsian a könyv megjelenését, ezért a könyvbemutatón számos érdeklődő volt jelen. Eljöttek a Szalézi Család tagjai, a szaléziak közelében élő fiatalok, de a kor tanúi is, akik tudják, hogy egy hivatást nem lehet egy rendelettel megszüntetni.

A könyvben jelentős helyet foglal el az első boldoggá avatott magyar szalézi, Boldog Sándor István ügyéhez kapcsolódó dokumentumok kutatása. A rendezvényen megjelent Pokorni János, Sándor István egykori cellatársa és Hollai Ferenc, aki a KIOE-ből ismerte őt.  

A beszélgetés során, amelyet Szerdahelyi Csongor újságíró vezetett, B. Varga Judit hangsúlyozta: „Nem a mi dolgunk ítélkezni, majd a történelem ítél.” Körvonalazta a könyv készülésének körülményeit és kiemelte személyes kötődését a szalézi rend iránt.

Havasi József atya, az újrakezdés első tartományfőnöke személyes emlékeiről beszélt. Abban az időben kezdte meg a tartomány újjászervezését, amikor még senki sem tudta, lesz-e ebből valami. „Ha nem hittünk volna, nem lennénk itt. Föloszlatták, de Isten előtt létezett a rend” – emelte ki.  Kitért egykori rendtársa és mentora, Ádám László példájára, aki a börtönből szabadulva töretlen lelkesedéssel fogott bele azonnal a munkába, a rend számára fontos könyveket fordított.

Ábrahám Béla atya, jelenlegi tartományfőnök pedig méltatta a szerző alapos munkáját és kifejtette, hogy a könyv megírását az ösztönözte, hogy a végére járjanak annak, hogy a rendi legendáknak, amelyek a szerzetesek körében kerengtek erről a korról, van-e valóság alapja. Sok mindent sikerül bizonyítani, ami igazolja, hogy a legendák bemutatnak valamit a lényegből. A tartományfőnök kiemelte, hogy ez a kötet olyan a szaléziak számára, mint egy „családregény”, vagy legalábbis annak része, hiszen igen fontos felfedni és ismerni a gyökereket. Rávilágított, hogy két módon érdemes ezt a kötetet olvasni: egyszer végigolvasni magát a történetet, ami élvezetes, ismeretterjesztő stílusban íródott, majd elolvasni a bőséges jegyzetanyagot, ami a történetnek a megértését segítik.  

A Don Bosco Szalézi Társasága és az Új Ember Kiadó közös gondozásában megjelent, eddig feltáratlan levéltári források feldolgozásával íródott kötet megvásárolható a szalézi rendházakban 1980 Ft-os áron.

Forrás: Szaléziak.HU