Találkozások – Segédlet iskolai lelkinapok vezetéséhez

A szerzetesi iroda gondozásában olyan módszertani kézikönyv jelent meg, amely lelkinapok tervezéséhez ad számos ötletet és módszertani javaslatot.

 

A kiadvány ötlete a Szerzetesi Köznevelési Fórum 2023 őszi értekezletén fogalmazódott meg. Az iskolafenntartó szerzetesrendek sok tapasztalattal rendelkeznek, de ezek szintézisében egy olyan lehetőség adódott, amely támpont lehet kevesebb gyakorlattal bíró munkatársak számára is.

„Az iskola életében nagyon nagy jelentőséggel bír a rendszeres lelki élet kialakítása, a lelki napok rendszere. Ezen alkalmak segítségével és ezek által van mód az egységet megerősíteni a hit, az élet, a tudás és a növekedés között. (…) Az anyagban világos, harmonikus egységbe kerül a tudás, a hit, az ima, az egyéni- és közösségi ima, a szentségimádás, a megfelelő módszerek, az egyéni-, a közösségi-, a csoportmunka, a hit növekedésének ismerete és tisztelete. Hatékony szolgálata ez annak a hitnek, amely mindig ajándék, mindig más, mindig kegyelem, és mindig emberi példaadásból ébred” – fogalmaz a kötet előszavában Udvardy György veszprémi érsek, az MKPK elnökhelyettese.

 „Ez az összeállítás rengeteg ötlettel áll elő, melyek integráns egészet képeznek az év többi iskolai gyakorlatával, programjával. Módszerében megadja a szabadságot: szabadságra hív és szabadságot ad. Lehet alkalmazni, lehet alakítani, lehet bővíteni úgy, ahogyan az evangélium hirdetése ezt – az aktuális növendék vagy csoport számára – megkívánja. Külön erővel jelenik meg a Szentírás önálló elhangzásának a szükségessége is. Fontos kiemelni, hogy mindezt az iskola-, illetve az osztályok éves hitnevelési tervének részeként tárja elénk.”

 A Koncz András és Bodó Rita (Egyházi Fejlesztők) által szerkesztett kiadvány módszertani szempontból nagyon gazdag, sokszínű, az egész embert megmozgató eszköztárral dolgozik (csapatmunkában gondolkodik a diákok tapasztalatára, megtapasztalására épít; jelentőséget tulajdonít a reflexiónak; gyakorlati szempontok sorát kínálja; közösséget épít; jelentős hangsúlyt fektet a csendre, imádságra; minden érzékszervet és az egész testet bevonja a keresésbe; bár ez a javaslat egy folyamatot rajzol meg, mégis tovább/túlmutat önmagán; nagyfokú kreativitásra hív stb.).

Az egyes évfolyamok egységeinek belső dinamikája az életre fut ki: nem marad meg a pillanatnyi élmények szintjén, hanem az élet megváltoztatása, gazdagabbá tétele felé mutat – írja pasztorális véleményében Keszeli Sándor a szakmai anyag lektora.

 A kézikönyvben számos egyszerű, de elsődleges evangelizációs eljárás is hangsúlyos helyet kap, ezek részét képezik a módszertani és pedagógiai szemléletnek (pl. meghallgatás, elfogadás, „beszéltetés” stb.). 

„Ennek a munkának jelentős részét bizonyosan haszonnal tudják forgatni azon iskolák pedagógusai is, amelyeknek megvan a saját lelkigyakorlatos koncepciója. Az anyag áttekinthetősége, egyes egységeinek benső dinamikája, önállósága, és a gyakorlatokban rejlő többféle nevelési lehetőség miatt ugyanis e mű különálló elemei kiemelhetőek, más lelkigyakorlatos folyamatba is áttehetőek – fogalmaz Keszeli Sándor.

 >> A kiadvány letölthető ITT és a csatolmányból is. 

A könyv nyomtatott formában korlátozott mennyiségben megrendelhető a kommunikacio@piarista.hu e-mail címre küldött levélben 3.000,- Ft/db áron.

 

Forrás: piarista.hu

Csatolmány
Talalkozasok.pdf (1.19 MB)

Magyarországi Szerzeteselöljárók Konferenciáinak Irodája

1052 Budapest, Piarista köz 1.

adószám: 19050333-1-41

(Bejárat a Piarista Gimnázium felől - Piarista utca 1., 5. emelet)

e-mail küldés

irodavezető: Knáb Judit CJ

titkár: Stomfai Zsófia

telefon: +36 20 423 8235

ügyeleti idő:
  minden munkanapon: 9-13 óra
 

kommunikációs munkatárs: Mészáros Anett

könyvelő: Sándor Krisztina

További munkatársak:

Goreczky Tamás – projekt koordinátor
Formanek Tamás – szociális intézményi tanácsadó
Dánielné Zelei Emese – irodai adminisztrátor
Dobszay Benedek OFM - EM szakmai vezető
dr. Kele Mária – EM projekt koordinátor
Stomfai Zsófia – EM képzési koordinátor
Pallaginé Cseri Sára – EM asszisztens
Füle Gábor – zarándoktábor projektvezető
Gáll Zsófia –  zarándoktábor szakmai vezető
Rezsabekné Ördög Szilvia – zarándoktábor asszisztens
 

 

Az MSZKI tevékenységeinek támogatására adományozott pénzbeli segítséget hálás köszönettel fogadjuk.

Az adományt az MSZKI 10700598-71004781-51100005 számú, CIB Bank Zrt. pénzintézetnél vezetett számlájára tudják utalni. (SWIFT: CIBHHUHB , IBAN: HU72 1070 0598 7100 4781 5110 0005)

A közlemény rovatban kérjük, tüntesse fel, hogy az MSZKI mely tevékenységét szeretné támogatni. (MSZKI munkája, Emberi Méltóság Stratégia, Zarándoktábor, Történeti kutatás, Szociális ellátás koordinációja)

Tájékoztatjuk, hogy az MSZKI nem minősül közhasznú szervezetnek, és az adományról belső egyházjogi személyként tudunk igazolást kiállítani.

Magyarországi Szerzeteselöljárók Konferenciái:

 

Magyarországi Rendfőnöknők Konferenciája (MRK)

elnöke: dr. Németh Emma SSS

1052 Budapest, Piarista köz 1.

adószám: 18064890-1-41

 

Férfi Szerzeteselöljárók Konferenciája (FSZK)

elnöke: Zsódi Viktor SP

1052 Budapest, Piarista köz 1.

adószám: 18849192-1-41