Idén a díjat az alapítók – a Pannonhalmi Főapátság, a Bábolna Nemzeti Ménesbirtok és a Herendi Porcelánmanufaktúra – a Reménysugár a Dél-Alföldi Hematológiai és Onkológiai Gyermekbetegekért Alapítványnak adományozták.
2024-ben az alapítók egy további személyt is kitüntettek a Szent Márton-díjjal. Posztumusz részesült az elismerésben Rudan Mária (1982-2022) , a Magyarországi Szerzeteselöljárók Konferenciáinak Irodája Emberi méltóság projektének egykori vezetője. Mária fájdalmasan fiatalon hunyt el, férjét és három kisgyermekét hátrahagyva. Munkássága egybeforrott egy nagyon sokszor hangoztatott, de teljes mélységében nagyon ritkán megértett szókapcsolattal: az emberi méltósággal. Azon kevesek közé tartozott, aki értette és szolgálta ezt az ügyet.
Öt éve, 2019 tavaszán fontos, az első ilyen tematikájú konferencia zajlott a Katolikus Pedagógiai Intézetben. A Gyermekeink védelmében címmel szervezett esemény társszervezője az Ignáci Pedagógiai Műhely akkori szakmai vezetője volt. Többször hozzászólt. Okosan, érzékenyen, a téma iránti mély alázattal és elköteleződéssel érvelt. Nem vádaskodott, nem ítélkezett, mert a legszélesebben értelmezte az emberi méltóságot. Amiben a másik ember, a nem hívő, a jóakaró méltósága is benne foglaltatik – hangzott el a méltatásban.
„Szemlélete és munkássága az emberi méltóságra alapult, amely istenképiségünkből fakad, éppen ezért minden embert megillet. Ezt az Istentől kapott méltóságot és a teljes embert állította figyelme középpontjába. Feladatát nem csupán a közvéleményben nagy visszhangot keltő szexuális visszaélések megelőzésében látta, hanem foglalkozott minden más lelki vagy fizikai bántalmazással is, amely az emberi méltóságot sérti.
Fájdalmasan és mélyen érintette, megviselte minden visszaélési ügy. Nagyon érzékeny volt mind Egyháza, mind az egyes emberek sérülékenysége iránt.”
Ahogy az a laudációban elhangzott, Rudan Mária éveken keresztül segített megfogalmazni és formába önteni a szerzetesközösségeknek az emberi méltóság szolgálatát. A legnehezebbet, a szemléletváltást szerette volna előidézni. Azért tartott már a kezdetektől diákoknak műhelymunkákat, hogy tudják védeni magukat és a sérülékenyeket. Tudta, hogy a sérülésektől nem lehet megmenteni senkit, de a sebeket gyógyítani kötelességünk. „Mindössze negyven év adatott neki és négy év az emberi méltóság ügyének előmozdításában. De tudjuk, ott vár ránk, az örök húsvét örömében, a mennyek országában.”
Rudan Mária nevében házastársa, Csókay György vette át a kitüntetést. A díjakat Sulyok Tamás köztársasági elnök jelenlétében adták át.
Forrás és fotó: pannonhalmifoapatsag.hu