Az istenkép keresése a lelkigondozásban

2020. szep. 21. (hétfő) 12:00
Budapest

Bajnóczi Szilvia Sára szerzetesnő, a budapesti Nyolc Boldogság Közösség tagja tizenegy évig szolgált klinikai lelkigondozóként a Budai Irgalmasrendi Kórházban. Ezernyi tapasztalatából merítve tartotta meg előadását 2020 szeptember 5-én, a Váci Püspöki Palotában, a Váci Egyházmegye Kórházlelkészi Szolgálatának lelkigondozói és önkéntes beteglátogatói szakmai napján.

— Az előadásában érdekes témát dolgozott fel. Kereste, milyen istenkép él a ma emberének képzeletében.

— Minden embernek van istenképe. Ahány ember él a földön, annyiféleképpen gondol az ő alkotójára és teremtőjére. Még annak is van, aki nem éli a hitét, nem tudatosítja, nem ápolja azt. Mindenkiben él egy kép, egy képzet Istenről és ezekkel a képekkel sokszor találkozunk akkor, amikor krízisben vagyunk. A betegség is egy ilyen helyzet, amelyben megrendülhet bennünk a bizalom, a hit. Ezekben a helyzetekben a saját korlátainkban bukdácsolunk, mert azokkal a képekkel küzdünk, amelyek bennünk élnek Istenről.
Nehéz helyzetekben ez a képzet kerül válságba. Szeretem elmondani, hogy minden krízis, betegség, vagy más nehéz élethelyzet lehetőséget ad arra is, ha tudunk segítséget elfogadni, kérni, - és ilyen a kórházi lelkigondozás, - hogy erősebben jöjjünk ki általa. Ezért van nagy jelentősége annak, hogy a gyógyításban ma legyen helye azoknak a „szolgálóknak”, akik időt szánnak egy betegre, időt szánnak munkatársra, orvosra. Mert azzal, hogy ők elviszik a hitüket, az istenkapcsolatukat, óhatatlanul megteremtődik az a spirituális tér. Ez a tér – amelyben a beteg ezekkel a nagyon nehéz kérdésekkel szembe tud nézni, ahol a félelmeit kimondhatja, szorongásai megszólalhatnak –, egy olyan személynek az erőterében lehet, ahol nincsenek tabu témák.
Sokszor tapasztaltam lelki gondozóként, hogy mérhetetlen bizalommal ajándékoztak meg ismeretlen emberek. Egy-egy helyzet lehetőség arra, hogy erősödjön a nehézség idején is, kimondhassa azokat a félelmeit, ami egy rá váró műtéttel kapcsolatban benne megjelennek. Kimondhassa azokat a konfliktus helyzeteket, amiket a családban él meg. Dilemmáit, ami sokszor a saját gyógyulásába vetet hitében rendül meg. Mindez lehetőség ezekben a találkozásokban arra, hogy tisztuljon benne az az istenarc, amit mi a kinyilatkoztatásnak Istenének tulajdonítunk, akit Jézus Krisztusban találhatunk meg akkor is, ha a beteg ezt nem nevesíti.

— Hogyan fordul azokhoz a testvérekhez, akik nem tekintik Istent erőforrásnak?

— Számtalan beszélgetésről van élményem, ahol igazából nem mondtuk ki Isten nevét, mégis világosan tudtuk, hogy a Teremtő Istenről beszélünk. Nagyon nagy ajándék, hogy az egészségügyben ma van lehetőség arra, hogy a beteg ember beszélhessen minderről.
A betegség egy normatív krízishelyzet, amiben azt éljük meg, hogy nem tudjuk működtetni a korábbi megküzdési stratégiáinkat. Nem kell minden esetben terápiás beavatkozást igénybe venni. Ellenben vannak olyan helyzetek, ahol a psziché olyan szinten megtörik, megrendül, hogy szükség lehet klinikai szakpszichológusra, pszichiáterre.

— Hogyan bátorítja a műtétre várakozó betegeket?

— Szívem szerint kívánom; minden kórházban lévő beteg kapjon lehetőséget arra, hogy egy kórházi lelkigondozóval, vagy önkéntessel, egy műtéti beavatkozás előtt beszélgethessen. Tudjon erőforrássá válni az, amikor kimondja a félelmeit, szorongásait. Ezt az erőt később a gyógyulására tudja fordítani. Ily módon saját magának lesz támogatója. Azzal bátorítom, hogy itt leszek, amikor kihozzák a műtétről. Várom Őt.

Geréné Sárga Monika
beteglátogató, sajtóapostol

Fotó: Magyar Kurír

Forrás: dnyem.hu

Magyarországi Szerzeteselöljárók Konferenciáinak Irodája

1052 Budapest, Piarista köz 1.

adószám: 19050333-1-41

(Bejárat a Piarista Gimnázium felől - Piarista utca 1., 5. emelet)

e-mail küldés

irodavezető: Knáb Judit CJ

titkár: Horváth Sarolta

telefon: +36 20 423 8235

ügyeleti idő:
  hétfő: 9-13
  kedd: 12-16
  szerda: 12-16
  csütörtök: 9-13
  péntek: 9-13

kommunikációs munkatárs: Mészáros Anett

könyvelő: Sándor Krisztina

További munkatársak:

Goreczky Tamás – projekt koordinátor
Formanek Tamás – szociális intézményi tanácsadó
dr. Kele Mária – EM projekt koordinátor
Nagy-Bozsoky Anna – EM képzési koordinátor
Pallaginé Cseri Sára – EM asszisztens
Füle Gábor – zarándoktábor projektvezető
Gáll Zsófia –  zarándoktábor szakmai vezető
Rezsabekné Ördög Szilvia – zarándoktábor asszisztens
Matolcsy János – tanácsadó

 

Az MSZKI tevékenységeinek támogatására adományozott pénzbeli segítséget hálás köszönettel fogadjuk.

Az adományt az MSZKI 10700598-71004781-51100005 számú, CIB Bank Zrt. pénzintézetnél vezetett számlájára tudják utalni. (SWIFT: CIBHHUHB , IBAN: HU72 1070 0598 7100 4781 5110 0005)

A közlemény rovatban kérjük, tüntesse fel, hogy az MSZKI mely tevékenységét szeretné támogatni. (MSZKI munkája, Emberi Méltóság Stratégia, Zarándoktábor, Történeti kutatás, Szociális ellátás koordinációja)

Tájékoztatjuk, hogy az MSZKI nem minősül közhasznú szervezetnek, és az adományról belső egyházjogi személyként tudunk igazolást kiállítani.

Magyarországi Szerzeteselöljárók Konferenciái:

 

Magyarországi Rendfőnöknők Konferenciája (MRK)

elnöke: dr. Németh Emma SSS

1052 Budapest, Piarista köz 1.

adószám: 18064890-1-41

 

Férfi Szerzeteselöljárók Konferenciája (FSZK)

elnöke: P. Hortobágyi T. Cirill OSB főapát

1052 Budapest, Piarista köz 1.

adószám: 18849192-1-41