Köszöntő a megszentelt élet napján

Budapest
A megszentelt élet napját a magyarországi rendek február 1-jén ünnepelték Budapesten. A program az Uránia Nemzeti Filmszínházban kezdődött. A női és férfi konferencia nevében Németh Emma szociális testvér, a Magyarországi Rendfőnöknők Konferenciájának elnöke köszöntötte a jelenlévőket. A beszéd teljes terjedelmében itt olvasható.

 

Kedves Vendégeink! Kedves Szerzetesnővérek, Testvérek és Atyák!

A Magyarországi Női és Férfi Szerzeteselöljárói Konferenciák nevében nagy szeretettel köszöntöm Mindannyiukat.  

A Megszentelt Élet világnapjának az az egyik célja, hogy Isten egész népe jobban megismerje és becsülje a megszentelt élet nagy ajándékát – vagy ahogy a 10 évvel ezelőtti szerzetesek éve szlogenje fogalmazott: bemutassuk, miféle szerzet a szerzetes. 

Jóllehet az evangéliumi tanácsok szerinti élet Jézus életét mintázza, és a kora keresztény időktől jelen van az Egyházban, mégsem felesleges ennek lényegét és értékeit felmutatni. Különösen fontos ez a mi korunkban, amikor a természetfeletti élet sokak számára természetellenesnek tűnik, és amikor néhány szerzetes bűne miatt sokan magát a szerzetesi életformát törölnék el.

Két személyes emlékemet hadd osszam meg Önökkel:

Az illegalitás idején, titokban léptem be a Szociális Testvérek Társaságába. Erről csak a rendek működésének engedélyezése után beszélhettem. Ekkor történt, hogy egy kedves kollégám, aki egyébként a szombathelyi székesegyház képviselőtestületének is tagja volt, a szerzetességemről hallva megkérdezte: Te ez nem valami szekta? Hónapokkal később a szegénységi fogadalom miatt újra megkérdezte: Te, ez tényleg nem szekta?

A másik emlék: Szent Margit ünnepén a margitszigeti romokhoz igyekeztünk szentmisére. Előttem két domonkos nővér ment habitusban, mellettem egy anya 7-8 éves kisfiával. A kisfiú – a domonkos nővérekre mutatva – felkiáltott: Nézd, Anya! Taekwondosok!

A mai filmbemutatóval és az azt követő kerekasztal beszélgetéssel a Magyarországon működő 89 szerzetesrend, és az itt élő 1118 szerzetes életébe pillanthatunk majd be. 

Szeretnénk megmutatni, hogy a szerzetes az, aki Isten személyes, néven szólító szeretetét megtapasztalva – a Krisztus-követés sajátos útján – teljesen odaszenteli magát Isten és a világ szolgálatára. A szerzetesélet szüntelenül túlmutat ezen a világon. Tanúságot tesz Isten történelem fölötti uralmáról, és elővételezi Isten országát, ahol már nem nősülnek és nem mennek férjhez. Az a feladata, hogy fölfogja Istennek az emberekre vonatkozó tervét, és szolgálja azt. A szerzetes szívén viseli a világ sok nyomorúságát. Imában hordozza azokat, és az igazságosabb és testvériesebb világ megteremtésén fáradozik. Rámutat az emberi élet végső céljára és értelmére. Megmutatja, hogy Isten mennyire szereti a világot és az embert. 

Napjainkban a szerzetesélet sokak szemében csak egy a sokféle „másság” közül. Talán nem is tévednek sokat. Ez a másság azonban 

  • olyan, amely a mindenfajta elköteleződéstől menekülő ember számára megmutatja az ingyenesen odaajándékozott, szeretetben elkötelezett élet lehetőségét,
  • olyan, amely a hasznossági szemléletet elvetve az emberi életnek a születéstől a természetes halálig tartó páratlan értékére irányítja a figyelmet,
  • olyan, amely az individualizálódó és magányosságtól szenvedő ember számára felkínálja a közösségi élet boldogságát, az önzetlenség lehetőségét és örömét,
  • olyan, amely képes reményt adni egy reménytelen világban.

A szerzetes szíven talált, megérintett ember. Benedek pápa arra figyelmeztetett, hogy csak az Istentől megérintett emberek által tud visszatérni Isten az emberek közé.[1] Semmiféle gazdasági, társadalmi vagy politikai projekt nem helyettesíti önmagunk odaajándékozását.[2] 

Szép délutánt kívánok Önöknek! Adja Isten, hogy a látottak és hallottak nyomán kedvet kapjanak a szerzetesség még jobb megismerésére, a szerzetesekkel való együttműködés lehetőségeinek keresésére, és az értünk mondott imára.


Németh Emma SSS

 

[1] Ratzinger: Benedek Európája a kultúrák válságában

[2] XVI. Benedek üzenete 2006 nagyböjtjére

 

Fotó: Merényi Zita

Magyarországi Szerzeteselöljárók Konferenciáinak Irodája

1052 Budapest, Piarista köz 1.

adószám: 19050333-1-41

(Bejárat a Piarista Gimnázium felől - Piarista utca 1., 5. emelet)

e-mail küldés

irodavezető: Knáb Judit CJ

titkár: Stomfai Zsófia

telefon: +36 20 423 8235

ügyeleti idő:
  hétfő: 9-13
  kedd: 12-16
  szerda: 12-16
  csütörtök: 9-13
  péntek: 9-13

kommunikációs munkatárs: Mészáros Anett

könyvelő: Sándor Krisztina

További munkatársak:

Goreczky Tamás – projekt koordinátor
Formanek Tamás – szociális intézményi tanácsadó
Dobszay Benedek OFM - EM szakmai vezető
dr. Kele Mária – EM projekt koordinátor
Stomfai Zsófia – EM képzési koordinátor
Pallaginé Cseri Sára – EM asszisztens
Füle Gábor – zarándoktábor projektvezető
Gáll Zsófia –  zarándoktábor szakmai vezető
Rezsabekné Ördög Szilvia – zarándoktábor asszisztens
Matolcsy János – tanácsadó

 

Az MSZKI tevékenységeinek támogatására adományozott pénzbeli segítséget hálás köszönettel fogadjuk.

Az adományt az MSZKI 10700598-71004781-51100005 számú, CIB Bank Zrt. pénzintézetnél vezetett számlájára tudják utalni. (SWIFT: CIBHHUHB , IBAN: HU72 1070 0598 7100 4781 5110 0005)

A közlemény rovatban kérjük, tüntesse fel, hogy az MSZKI mely tevékenységét szeretné támogatni. (MSZKI munkája, Emberi Méltóság Stratégia, Zarándoktábor, Történeti kutatás, Szociális ellátás koordinációja)

Tájékoztatjuk, hogy az MSZKI nem minősül közhasznú szervezetnek, és az adományról belső egyházjogi személyként tudunk igazolást kiállítani.

Magyarországi Szerzeteselöljárók Konferenciái:

 

Magyarországi Rendfőnöknők Konferenciája (MRK)

elnöke: dr. Németh Emma SSS

1052 Budapest, Piarista köz 1.

adószám: 18064890-1-41

 

Férfi Szerzeteselöljárók Konferenciája (FSZK)

elnöke: Zsódi Viktor SP

1052 Budapest, Piarista köz 1.

adószám: 18849192-1-41